OLBRAM ZOUBEK Akademický sochař Velký člověk a velký kumštýř. Pan Zoubek.

Akademický sochař Olbram Zoubek a jeho sochy

Kromě Palachovy posmrtné masky vytvořil


 oběma obětem sebeupálení v roce 1969 (také Janu Zajícovi) náhrobky.

V souvislosti s těmito aktivitami byl vyslýchán Státní bezpečností.  Zoubkův styl je charakteristický zredukovaným vytvarováním plastik, rozrušeným povrchem a autorovou spřízněností a reakcí na antické dědictví.

Poznámka: Zoubkova díla zdobí umělecké instituce zvučných jmen na mnoha místech planety a že někomu mluví z duše a jinému nesednou, je normální. Někdo léta šetří na malý originál na zdi, jinému stačí sádrový trpaslík a včelka Mája mezi květáky a ředkvičkami.  Velký člověk a velký kumštýř. Pan Zoubek. I Michelangelova Davida mnozí kritizovali, i obrazy Picassa a chrám Sagra da Família od Gaudího. Přesto tu ty obrazy jsou. I ten chrám. I sochy Olbrama Zoubka. Jsou a budou, protože zdobí náš svět a nastavují nám zrcadlo.

Jsou a budou tu i ti sádroví trpaslíci a včelky Máji. Umění a kýč stojí vedle sebe od nepaměti.

Vybraný příspěvek

Jan Werich. Psáno podle korespondence z šuplíku...Od Angelina Janete Werich. Paměť je výsadou blbých. Chytrý nemá čas si pamatovat. Chytrý musí vymýšlet.

Jan Werich Stránka č. 143.....A pořád něco........ Jo pořád něco se děje kolem levicovosti dědy, i když ten byl spíš pro lidi jako pro l...

Oblíbené příspěvky

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...